Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych.

W piątek 25 października najmłodsi uczniowie klas Ia i Ib naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była Pani Dyrektor Anita Karczewska, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania. Uczniowie klasy pierwszej mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek i znajomości bajek. Odpowiadali na pytania – zagadki, dzięki czemu aktywnie uczestniczyli w uroczystości. Wysłuchali też próśb książki. W tej wspaniałej przygodzie do poznania świata książki towarzyszyli im uczniowie z kl.5a: Antonina Walczyńska i Aleksander Styrylski .

Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Każde dziecko otrzymało kartę czytelnika oraz na pamiątkę tego wydarzenia Wyprawkę Czytelniczą, na którą składa się książka „Pierwsze czytanki dla …” zawierająca teksty prozatorskie i poetyckie klasycznych i współczesnych polskich autorów w opracowaniu graficznym Józefa Wilkonia oraz broszura informacyjna dla Rodziców podkreślająca rolę czytania w życiu dziecka. Ta Wyprawka Czytelnicza została przygotowana przez Instytut Książki w związku z zainaugurowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 11 września 2019 r. kampanią Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Na zakończenie każdy nowy czytelnik wypożyczył sobie książkę do poczytania w domu. Mamy nadzieję, że od tej pory uczniowie klas pierwszych będą często odwiedzali bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Honorata Liszka