Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1186632
    • Do końca roku: 256 dni
    • Do wakacji: 63 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

Wieczornica Niepodległościowa 2019

Witaj nam Polsko, myśmy są wojsko…” – obchody Niepodległościowe w Skawińskiej „Czwórce”

 

W czwartek 7 listopada 2019 r. o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie odbyła się już po raz jedenasty Wieczornica Niepodległościowa, pod hasłem „Witaj nam Polsko myśmy są wojsko biało-czerwone…”. Tegoroczną uroczystością społeczność szkolna pragnęła skierować swą wdzięczność w stronę żołnierzy i ich heroizmu w walce o wolną Ojczyznę.

Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znakomitych gości Wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko, I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Witold Grabiec, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie Ewa Masłowska, Antoni Holik reprezentujący Senatora RP Marka Pęka, Michał Sumera reprezentujący Wojewodę Małopolskiego Piotra Ćwika, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych i szkół, przedstawiciele stowarzyszeń, NZH „Czerwony Mak”, Rada Rodziców SP Nr 4, przyjaciele szkoły, którzy od lat towarzyszą nam swą obecnością w tak ważnym dla uczniów i nauczycieli dniu.

Kiedy już zapełniła się sala gimnastyczna uczniowie z klasy 1b pod opieką wychowawczyni Beaty Muchy zaprezentowali swój talent muzyczny, fantastycznie grając na instrumentach. Prezentacja utworu „Marsz Radetzkiego”, skomponowanego przez Johanna Straussa w wykonaniu mini orkiestry szkolnej zachwyciła zgromadzonych.

Dyrektor Anita Karczewska witając zgromadzonych gości odniosła się do wartości jaką jest Wolność oraz tych, którzy tę wolność wywalczyli. Część oficjalną akademii poprowadzili już po raz drugi Aleksandra i Wojciech uczniowie klasy 8a. Wszyscy obecni na Wieczornicy odśpiewali hymn „Mazurek Dąbrowskiego” oraz „Hymn Skawiny”. Harcerze NZH „Czerwony Mak” odczytali Apel Pamięci, a Harcmistrz ks. Zdzisław Budek odmówił modlitwę w intencji Ojczyzny i Poległych. Następnie uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pamiątkową tablicą poświęconą Stanisławowi Klimasowi, zamordowanemu w Ostaszkowie. Wielu zaproszonych gości skierowało w stronę dyrektor szkoły podziękowania za zaproszenie na tak ważną dla wszystkich Polaków uroczystość.

Część artystyczna została przygotowana przez Renatę Gubałę i Pawła Żmudę, nauczycieli którzy piosenką i tańcem pragnęli wyrazić wdzięczność wszystkim żołnierzom, którzy walczyli za naszą Ojczyznę, za to byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Naród, który nie może śpiewać – przestaje żyć.Czy może śpiewać zniewolony naród!? Uwięziony ptak nie śpiewa, a czy wiesz dlaczego? Bo nie spotkasz nigdy w klatce ptaka szczęśliwego!Tak, to prawda, naród polski, przetrwał niewolę właśnie dzięki pieśni. W czasach zupełnego zniewolenia Polski jedynie pieśń była wolna. Wrogowie zabraniali jej wykonywania. Pieśń budziła w sercach Polaków nieustępliwą siłę i wzruszenie, nawoływała do kolejnych zrywów i była niebezpieczna niczym miecz w rękach walczących o wolną Polskę. Pieśni i piosenki śpiewane o bohaterach, dla bohaterów towarzyszyły walczącym, uprzyjemniały im czas wytchnienia, umacniały. Święto Niepodległości to doskonała okazja, aby pieśniami – towarzyszkami polskiej niedoli, przywołać dzielnych mężów w naszej pamięci.To właśnie pieśń stała się bohaterką czwartkowego popołudnia, zachęcała ona do refleksji i zadumy nad losami naszej ziemi ojczystej, wyzwalała w nas szczęście i radość z odzyskanej wolności. Johann Wolfgang Goethe pisał „Gdzie słyszysz śpiew tam wejdź, tam dobre serca mają, źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”!

Dziewczynki z 3b pod kierunkiem nauczycielek Sylwii Kondek i Renaty Bieńkowskiej zaprezentowały pełen ekspresji taniec, w którym ukazano walkę dobra ze złem do utworu „The march to war”. 55 uczniów z chóru szkolnego z klas 4-8 przeprowadziło nas przez 123 lata niewoli śpiewając piosenki: „Dla Niepodległej szli”, „Hej, hej ułani”, „Przybyli ułani pod okienko” i wiele innych piosenek i pieśni w podziękowaniu żołnierzom za walkę o naszą wolność. Wystąpili również soliści, którzy swoim śpiewem wzbudzali w nas najróżniejsze emocje, od wzruszenia do radości. Aniela, Tosia, Maja i Julia z klasy 5a zaśpiewały w piękny i przejmujący sposób piosenkę „Taki kraj”. Szymon z klasy 3b fantastycznie zaśpiewał piosenkę „Żołnierskie buty”, a Julia z 2b z niesamowicie cudownym głosem zaśpiewała „Pytasz mnie”. Obydwoje uczniowie wykonali utwory przy gitarowym akompaniamencie p. Doroty Pachel. Piosenkę „Poszłabym do wojska” zaśpiewała Aleksandra z klasy 8a, a towarzyszyła jej grupa taneczna, która wykonywała paradny układ taneczny z pałeczkami - mażoretkami. Oliwia z klasy 8a w duecie z Norbertem z 7b zaśpiewali „Wrócą chłopcy z wojny”. Szymon z 6a i Norbert z 7b wykonali utwór „Dzień zwycięstwa”, do którego dołączył się chór szkolny. Był to moment, w którym ściany zatrzęsły się od mocy zaśpiewanego utworu. Aniela z klasy 5b nostalgicznie zaśpiewała „Tak długo was chłopcy nie było”. Kacper z 5b wykonał utwór nawiązujący do tegorocznego hasła Wieczornicy „Myśmy są wojsko”. Piosenkę „Serce w plecaku” zaśpiewali Igor z 4a i Amelia z 6c, gimnastykę artystyczną połączoną z tańcem wykonała Zuza z 6a do utworu „Hej sokoły”, a Kaja z 3b
i Marcel z 6a wirowali w walcu niepodległościowym.

Dyrektor szkoły złożyła ogromne podziękowanie zespołowi nauczycieli, którzy z ogromnym zaangażowaniem i pasją tworzą tak wzruszające wydarzenie. Uczniowie radośnie wyśpiewali i wytańczyli 101. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, a organizowana coroczna Wieczornica Niepodległościowa to jeden z najpiękniejszych dni w szkolnym kalendarzu.