Świętujemy 30-rocznicę podpisania Konwencji Praw Dziecka!

20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. W tym roku obchodziliśmy 30-rocznicę podpisania tego ważnego dokumentu poświęconego dzieciom. W tym szczególnym dniu, dzieci na całym świecie jednoczą się i wspólnie promują wiedzę o swoich prawach.

Z tej okazji również w naszej szkole w dniach: 20 listopada – 26 listopada odbyło się szereg działań, mających na celu uświadomienie uczniom, że posiadają swoje prawa i powinni wiedzieć, jak z nich korzystać, nie zaniedbując równocześnie obowiązków.

Dla grup uczniów klas starszych zostały zorganizowane warsztaty edukacyjne (prowadzone przez panią pedagog-Renatę Mlostek i opiekuna Samorządu Uczniowskiego p.Paulinę Lis), podczas których uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie historii narodzin Praw Dziecka, jeszcze raz dowiedzieli się jakie mają prawa, co to jest konwencja oraz czym zajmuje się organizacja UNICEF. Efektem warsztatów było wypracowanie przez każdego ucznia najważniejszego, najbliższego jego sercu prawa i zapisanie go na przygotowanych, kolorowych „łapkach”. Dodatkowo w duchu Praw Dziecka prowadzone były przez wychowawców godziny wychowawcze. Praktycznymi działaniami mającymi na celu indywidualne odniesienie się dzieci do najważniejszych dla nich praw, było tworzenie indywidualnych i klasowych plakatów oraz wypisywanie na karteczkach najważniejszych praw wynikających z Konwencji. Chętni uczniowie wrzucali karteczki z zapisanym najważniejszym dla siebie prawem do specjalnie przygotowanego pudełka.

Podsumowaniem działań był niebieski marsz z kolorowymi transparentami, na których widniały hasła i obrazy dotyczące Praw Dziecka. Uczniowie z zapałem skandowali hasło: ”Hej, hej, hej – nasze prawa są OK”. W dzień marszu – 26 listopada wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły założyli niebieskie stroje. Uroczystym zakończeniem obchodów, było wypuszczenie w niebo niebieskich balonów - jako symbolu jedności i zaangażowania w obronę praw najmłodszych.