• Odwiedziło nas: 1190084

Finał VIII edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego

Tegoroczna VIII już edycja Gminnego Konkursu Polonistycznego odbyła się pod hasłem Wyprawy. Jej myślą przewodnią były słowa Wladimira Solouchina   „Udając się na wyprawę do nieznanych krain, zapomnijcie o wszystkim, coście o nich czytali czy słyszeli. Trzeba po prostu przyjechać i zadziwić się.” Etap szkolny odbył się 24.11.2011r. Wzięło w nim udział 9 szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Uczestnicy ruszyli na pierwszą wyprawę „Po polskich ścieżkach” wraz z bohaterami „Wyprawy pod psem” K. Makuszyńskiego; odkrywali zagadki Fromborka z  Panem  Samochodzikiem; zagłębiali się w wiersze J. Słowackiego „ Z pamiętnika Zofii Bobrówny ” oraz Cz. Janczarskiego „ Pamiątka z wakacji ”.
Komisja Konkursowa spośród wszystkich uczestników I etapu wyłoniła 31 najlepszych i zakwalifikowała ich do finału, który odbył się 19.I 2012 r. na terenie SP 4. Tym razem finaliści ruszyli na wyprawę „Na krańce świata” wraz z bohaterami „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza; z Tomkiem Wilmowskim uczestniczyli w tajemniczej wyprawie na Syberię; zaczytywali się również w wiersze H. Januszewskiej „ Dal ” i D. Wawiłow „Wędrówka”.
Uczestnicy musieli wykazać się dokładną znajomością treści lektur konkursowych, ortografii, umiejętnością redagowania różnych form wypowiedzi, umiejętnością  zastosowania środków poetyckich i związków frazeologicznych.
    Prace konkursowe II etapu zostały zakodowane. Komisja konkursowa rozkodowała je dopiero po sprawdzeniu wszystkich zestawów zadań. Wtedy też okazało się, kto został zwycięzcą tegorocznej VIII edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego.
Podczas Gali Rozdania Nagród, która odbyła się 2 lutego w SP 4, najlepsi poloniści w gminie zostali nagrodzeni za swój trud włożony w udział w VIII edycji Konkursu. Uczniowie z naszej szkoły przygotowali krótkie scenki na podstawie jednej z lektur konkursowych: „W pustyni i w puszczy” oraz prezentację multimedialną związaną z tą samą książką, uświetniając tym samym całą uroczystość.

Poniżej prezentujemy najlepszych polonistów VIII edycji Konkursu.

/L. B.-Ł./