• Odwiedziło nas: 1191477

Świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny

W dniu 21 marca 2021r. obchodzimy kalendarzowy Dzień Wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. W naszej szkole obchody te przypadną na 22 marca w poniedziałek. W związku z tym tradycyjnie zachęcamy wszystkich uczniów do ubrania się na zielono, a także do wzięcia udziału w konkursie o tematyce wiosennej.

W tym dniu będzie wyjątkowo radośnie i kolorowo, a to również za sprawą Waszych kolorowych skarpet, gdyż jednocześnie w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Przypomnijmy, iż data obchodów jest symboliczna i przypada na 21 dzień, 3 miesiąca w roku. Data obchodów – 21.03 – symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze chromosomów, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa. Pomysłodawcą święta był lekarz genetyk Stylianos E. Antonarakis. Ustanowiono je w 2005r. przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Od 2012r. roku Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. W ten dzień zachęcamy do założenia różnokolorowych skarpetek – najlepiej trzech (3 chromosomy w 21parze). Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Niech będzie to wyrazem naszej solidarności, tolerancji i integracji ze wszystkimi osobami z Zespołem Downa, ale także z innymi zaburzeniami jak Zespół Aspergera.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przesłania zdjęć z tego dnia, zarówno kolorowych skarpet jak i wiosennych akcentów waszego ubioru, którymi podzielimy się na naszej szkolnej stronie. Osoby chcące wziąć udział w konkursie prosimy o napisanie wiersza o tematyce wiosennej.

Maile przesyłamy na adres:

barbaralesniewska225@gmail.com (klasy 1-3)

gaczorekmarzena@interia.pl (klasy4-8 )

Na Wasze zdjęcia, wiersze czekamy do 28 marca.