• Odwiedziło nas: 1190864

Program Unplugged

Program profilaktyki uniwersalnej „Unplugged”

Dzięki inicjatywie i wsparciu Centrum Wspierania Rodziny działającym przy Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie w szkole realizowany jest program Unplugged,

Program opracowany został w ramach międzynarodowego programu EU-Drug Abuse Prevention (EU DAP) finansowanego przez Komisję Europejską.

„UNPLUGGED” jest programem profilaktyki uniwersalnej adresowanym do uczniów w wieku 12–14 lat, opartym na modelu wszechstronnego wpływu społecznego.

Cel programu:

- ograniczanie inicjacji używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki),

- ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego.

Program składa się z 12 lekcji, które koncentrują się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych.

W programie przewidziane są także spotkania warsztatowe dla rodziców uczniów uczestniczących w programie.

Tematyka zajęć dla uczniów dotyczy szczególnie istotnych w okresie adolescencji problemów takich, jak:

- konformizm, przejawy nacisku grupowego i sposoby radzenia sobie z nim,

- wiedza o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed piciem alkoholu, zróżnicowaniu podatności na alkohol w zależności od płci,

- przekonania normatywne na temat rozpowszechnienia zjawiska używania substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi,

- wiedza o przyczynach i następstwach palenia papierosów,

- umiejętność komunikowania swoich emocji,

- umiejętność asertywnej obrony swoich racji,

- inne umiejętności interpersonalne i intrapersonalne, których niedostateczne opanowanie może skłaniać do używania substancji psychoaktywnych w sytuacjach towarzyskich,

- wiedza o narkotykach,

- umiejętność radzenia sobie z problemami, formułowania celów i podejmowania decyzji.

Realizatorami programu w szkole jest szkolny psycholog Alicja Krzypkowska oraz pedagog Renata Mlostek.

Opis zdjęć:

Zdj. nr 1- Logo międzynarodowego programu zapobiegania nadużywaniu narkotyków w Unii Europejskiej - przedstawia biały napis EU-Dap (skrót międzynarodowego programu zapobiegania nadużywaniu narkotyków w Unii Europejskiej) na niebieskim tle na którym są widoczne flagi państw Unii Europejskiej i zarysy mapy przedstawiającej te państwa.

Zdj. nr 2- Logo programu Unplugged - przedstawia napis Unplugged na czerwonym tle w otoczeniu figur geometrycznych.