• Odwiedziło nas: 1190792

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Celem Programu jest jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw.

Kierunek interwencji 3.2. - szkoły i biblioteki pedagogiczne - środki na zakup książek oraz elementów wyposażenia do bibliotek dzieci oraz działania promujące czytelnictwo.

Nasza szkoła otrzymała wsparcie w kwocie 12000 zł ze środków budżetu Państwa oraz 3000 zł z budżetu Gminy Skawina.

W ramach Programu szkoła:
1) zasięgnęła opinię rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie zakupów książek;
2) podjęła współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Skawinie oraz  Biblioteką Pedagogiczną w Skawinie, obejmującą:
a) planowanie zakupów książek,
b) wzajemną wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo organizowanych w placówkach.
3) Zorganizowała w czasie roku szkolnego wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:
- w szczególności spotkanie z twórcami literatury, w tym dziecięcej i młodzieżowej - spotkanie autorskie z Ewą Stadtmuller dla klas 1-3;
- udział w międzynarodowej akcji "Przerwa na Czytanie"

- udział w ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania;

- organizacja Gminnego Konkursu Polonistycznego dla klas 4-8;

- organizacja Gminnego Konkursu Czytelniczego dla klas 3;

- organizacja szkolnego konkursu "Moja magiczna zakładka";

- udział w Gminnym konkursie fotograficznym "Szuflada Szymborskiej" (uzyskanie 1 i 3 miejsca).

4) uwzględniła tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co naj-
mniej jednego spotkania z rodzicami;
5) zrealizowała w każdej klasie co najmniej jeden projekt edukacyjny z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki
szkolnej;
6) dostosowała organizację pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie uczniom
wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich;
7) uwzględniła potrzeby uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.