• Odwiedziło nas: 1198911

18 Gminny Konkurs Polonistyczny już za nami!

W przedświąteczny poniedziałek, 11 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 4  w Skawinie odbyła się uroczysta Gala finałowa 18 edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego.  Organizatorkom, czyli polonistkom z tej szkoły: p.Lucynie Bargiel-Łuszcz, p.Małgorzacie Jamrozik, p.Honoracie Liszce i p.Bożenie Wrzoszczyk,  przyświeca cel rozwijania czytelnictwa i kształtowania świadomych odbiorców literatury. Komisja Konkursowa czyni to biorąc pod uwagę bieżące zainteresowania czytelnicze dzieci  i młodzieży. Stąd tegoroczny pomysł na konkurs – literatura z motywami słowiańskimi. Zaproszenie do współudziału i objęcia honorowym patronatem tej edycji GKP przyjęła pisarka  z gminy Skawina, mieszkanka Radziszowa - p.Marta Krajewska. Hasło przewodnie „Kiedy słońce było bogiem…” wprowadziło uczestników konkursu w czasy mało znane, których nieliczne pozostałości można obserwować jeszcze w obrzędach, tradycjach i zwyczajach.

W I etapie szkolnym uczniowie wraz z Bratmiłem, chłopcem z Wilczej Doliny stworzonej przez p.Martę Krajewską w książce „Noc między tam i tu”, wyruszyli na poszukiwanie jego siostrzyczki Paprotki porwanej przez mamuny. Żegnali zimę topiąc marzannę z wiersza Władysława Broniewskiego. Poznali niezapomniane obrzędy i zwyczaje słowiańskie. Snuli też „starą baśń” przeniesioną na ekrany przez Jerzego Hoffmana.

W II etapie międzyszkolnym uczestnicy zanurzyli się w mitologii słowiańskiej poprzez słuchowisko p.M.Krajewskiej. Brali udział w mickiewiczowskim obrzędzie dziadów. Mogli się przekonać, na czym polega „samotność bogów” dzięki książce Doroty Terakowskiej. Wraz z poetami Kazimierą Iłłakowiczówną i Kazimierzem Przerwą – Tetmajerem analizowali poetyckie wyobrażenia Swarożyca i rusałek.

Sześcioro finalistów zostało wcześniej poinformowanych, w jaki sposób przygotować się do finału. Zadanie polegało na wybraniu obrzędu, zwyczaju czy tradycji słowiańskiej spośród tych poznanych dzięki lekturom konkursowym i zaprezentowaniu go podczas Gali finałowej w wybrany przez siebie sposób: poprzez śpiew, recytację, opowieść, pantomimę, taniec…. Należało zadbać o odpowiedni strój i rekwizyty.  Jury w składzie: p. Marta Krajewska, wicedyrektor SP4 p. Bożena Wrzoszczyk oraz polonistki z „czwórki”  p. Małgorzata Jamrozik i p. Honorata Liszka oceniały finałowe występy, biorąc pod uwagę następujące kryteria: wartość merytoryczna wypowiedzi, język, dobór i funkcjonalne wykorzystanie elementów artystycznych oraz ogólne wrażenie artystyczne. Uczestnicy  w niezwykle kreatywny i piękny artystycznie sposób zaprezentowali obrzęd dziadów, postrzyżyn oraz Jare Gody.

Na zaproszenie Dyrektor Szkoły Podstawowej nr4 p. Anity Karczewskiej odpowiedzieli i zaszczycili swoją obecnością Galę finałową: wicestarosta Powiatu Krakowskiego  Arkadiusz Wrzoszczyk,  wiceburmistrz MiG Skawiny Witold Grabiec oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców p. Dorota Ożóg. Nie zabrakło pań dyrektorek ze Szkoły Podstawowej nr 1, Krzęcina, Radziszowa, Rzozowa, Wielkich Dróg i Zelczyny. Wszyscy goście, finaliści oraz uczestnicy II etapu mogli również wysłuchać prelekcji p. M. Krajewskiej na temat tego, ile w naszych świętach pozostało z dawnych wierzeń słowiańskich.

Wyniki zmagań finałowych zakończyły się zwycięstwem  Szymona Zielińskiego (SP Krzęcin), który oczarował jurorki prezentacją postrzyżyn. Drugie miejsca dla Antoniny Walczyńskiej (SP4) i Julii Wańdygi (SP Krzęcin). Trzecie miejsca przypadły Zofii Holik (SP Wielkie Drogi), Julii Sęk (SP Krzęcin) i Weronice Klinowskiej (SP Rzozów).               Nagrody dla uczestników ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 4, a upominki Starostwo Powiatowe w Krakowie. Dziękujemy!

Dyrektor SP4 A. Karczewska oraz Komisja Konkursowa gratulują zwycięzcom, dziękują za udział w Gminnym Konkursie Polonistycznym i zapraszają za rok!