• Odwiedziło nas: 1194378

Rowerowy Maj

Szanowni Rodzice i Uczniowie!

W terminie od 6 do 29 maja nasza szkoła bierze udział w Kampanii Rowerowy Maj.

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower, hulajnogę, deskorolkę, rolki jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne dzieciom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci pod szkołę

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy uczeń który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas, grup i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody. Każde dziecko, które choć raz w taki sposób dotrze do szkoły otrzyma drobną nagrodę.

Za aktywne podróże uznaje się przejazdy również łączone np. komunikacją miejską plus dojazd do szkoły ale nie krótszy niż 500 m od przystanku autobusowego .

• Za każdy przejazd uczestnik otrzymuje 2 naklejki: kwadratową do przyklejenia w osobistej książeczce rowerowej i okrągłą do przyklejenia na plakat klasowy.
  • Kampania zakłada rywalizację na dwóch poziomach: indywidualnym, grupowym.
  • O wyniku placówki lub klasy/grupy decyduje liczba aktywnych podróży w stosunku do liczby wszystkich uczniów/dzieci w danej placówce lub klasie/grupie.

Rowery, hulajnogi można zostawiać obok parkingu szkolnego z tyłu szkoły oraz przypinać do ogrodzenia szkolnego. Proszę zadbać o zabezpieczenie przed kradzieżą (zapinki)

W maju prosimy rodziców o zachowanie szczególnej ostrożności poruszając się samochodem w okolicach szkoły.

Proszę zapoznać dzieci z przepisami.

Dzieci do lat 10 poruszają się pod opieką (w zasięgu wzroku ) rodziców. Warunkiem poruszania się na rowerze starszych dzieci jest posiadanie karty rowerowej. Jeżeli dziecko takiej karty jeszcze nie posiada a porusza się po chodniku również musi pamiętać o aktualnie obowiązujących przepisach.

art.33 ust.6 pord

Kierujący rowerem korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

W świetle prawa dziecko poniżej 10 roku życia jeżdżące na rowerze lub hulajnodze jest traktowane jako pieszy.

Zasady konkursu, rankingi,wyniki i regulamin znajdują się w poniższym linku