• Odwiedziło nas: 1203215

MOBILNE LABORATORIUM w naszej szkole – czyli „porcja” wiedzy i doświadczeń w zakresie ochrony środowiska.

W dniu 18 września od rana na szkolnym parkingu gościliśmy wyjątkową jednostkę  mobilnego laboratorium. Składało się ono z dwóch elementów:

Pierwszy z nich to zadaszona przyczepa, na której znajdowały się demonstracyjne urządzenia służące edukacji w zakresie eliminacji niskiej emisji pochodzącej z rozproszonych źródeł energii cieplnej. Uczniowie poznawali przyczyny niskiej emisji, sposoby jej ograniczenia, a także możliwości całkowitej likwidacji. Ukazano wpływ niskiej emisji na zdrowie i życie człowieka. Dla wielu uczniów temat smogu i zanieczyszczeń powietrza nie był całkiem obcy- mogli oni wykazać się wiedzą i znajomością sposobów ochrony powietrza.

Drugi element to OZE BUS wyposażony w demonstracyjne urządzenia prezentujące OZE. Tam uczniowie mogli zobaczyć urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Tutaj także dla wielu z nich okazało się, że nie jest to całkiem nowy temat – uczniowie potrafili poprawnie nazwać panele fotowoltaiczne; kolektory słoneczne czy też pompy ciepła.

Dzięki połączeniu „porcji” wiedzy podpartej „porcją” doświadczenia – ufamy, iż u naszych uczniów zaowocuje to budowaniem postawy świadomego dbania o środowisko.

A wszystko to, dzięki projektowi pn. Mobilne Laboratorium „POLoNEs” (Przyczyny – Ograniczenie – Likwidacja Niskiej Emisji), który współfinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Treści opracowała Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Partnerzy projektu to: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii WGGiOŚ Akademii Górniczo-Hutniczej w Miękini.

Dyrektor Szkoły składa podziękowanie Inspektorowi WRiS UMiG Skawina Panu  Krzysztofowi  Szulada eko-doradcy za zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia.