• Odwiedziło nas: 1203215

Dopracowywanie dokumentu, czyli jak powstawał nasz Program Wychowawczo – Profilaktyczny.

Dwa razy w roku szkolnym nadchodzi taki czas, w którym bacznie przyglądamy się efektom podejmowanych działań wychowawczych, profilaktycznych, edukacyjnych. Prowadzimy ewaluację działań, wprowadzamy w miarę potrzeby korekty, wnioskujemy i realizujemy wnioski w dalszej pracy. Raz na trzy lata prowadzimy obszerną, właśnie trzyletnią ewaluację działań i planowanie na kolejne trzy lata pracy. Za każdym razem korzystamy również z opinii uczniów i rodziców (aktualna tematyka wychowawczo - profilaktyczna; wspomaganie procesu wychowania dla rodziców – tematyka; sposoby pracy z uczniami; zasoby szkoły; mocne i słabe strony; itp). Obecnie jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania nowego – zgodnie z zaleceniami zawartymi w najnowszym rozporządzeniu MENiS -  dokumentu regulującego wychowawczą i profilaktyczną prace szkoły. Praca i przygotowania do tworzenia tego dokumentu rozpoczęły się już w poprzednim roku szkolnym (badanie ankietowe uczniów, nauczycieli, rodziców- najważniejsze wartości; mocne i słabe strony szkoły – diagnoza problemów wychowawczych i sposobów pracy z uczniami). Zebrany z badań materiał został przepracowany przez Radę Pedagogiczną w sierpniu, tuż przed rozpoczęciem Roku Szkolnego 2017/2018. Bardzo cieszył nas fakt, że dokumenty, które do tej pory były podstawą pracy wychowawczej i profilaktycznej – w swej treści i celach zawierały główne wytyczne ministerialne - do pracy w dokumencie „po reformie”.  W kolejnych tygodniach września zespoły nauczycieli spotykały się jeszcze w celu dopracowania Programu Wychowawczo – Profilaktycznego. Do współpracy włączono także rodziców. Zaproszenie na spotkanie zostało skierowane do wszystkich rodziców; część z nich włączyła się czynnie w tworzenie programu, uczestnicząc we wspólnych z nauczycielami warsztatach. Został wypracowany dokument, który jest skrojony na miarę potrzeb naszej szkoły (diagnoza) oraz zgodny z oczekiwaniami rodziców, nauczycieli i uczniów. Spełnia również wymogi i założenia skierowane przez MENiS. Na jego podstawie powstają Programy Wychowawcze zespołów klasowych. Program ten  zostanie przepracowany jeszcze i zatwierdzony przez wyłonione właśnie po zebraniach Prezydium Rady Rodziców przy naszej szkole. Następnie pozostanie nam już „tylko” spełnianie założonych celów, czyli codzienność pracy dydaktycznej, wychowawczej i profilaktycznej.