• Odwiedziło nas: 1203257

Kampania Białych Serc

Już po raz trzeci nasza szkoła włączyła się w działania Europejskiego Solidarnego Protestu Przeciw Narkotykom i Przemocy. W tym roku skupiliśmy się na kilku akcjach i spotkaniach, mających na celu uwrażliwienie uczniów na zło, jakie wyrządza przemoc oraz uzależnienie od substancji psychoaktywnych.        Dlatego też w szkole zorganizowano „Szkolny dzień uśmiechu – dzień bez przemocy”. Otóż uśmiechając się, mamy pozytywne myśli; mniej się złościmy. Za pozytywnymi myślami idą także dobre czyny, a o to chodzi w walce z przemocą – najlepszą na nią bronią – jest dobrze czynić. A to zaczynamy od uśmiechu.

Za uśmiech w ten dzień można było dostać naklejkę - uśmiechniętą buźkę; zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z uśmiechem w tle.

Nie zabrakło także poważniejszego akcentu – uczniowie zastanawiali się, jaką radę można dać sprawcy przemocy, aby więcej do niej nie dochodziło. Także przemyśleli, co może i powinien zrobić świadek przemocy oraz w jaki sposób udzielić wsparcia ofierze przemocy. Swoje rozważania zapisywali na specjalnie do tego celu wywieszonych na korytarzu kartach.

Przemocy i narkotykom poświęcone także zostało spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej Panią Bogumiłą Wyroba. Pani Strażnik poprowadziła zajęcia z uczniami pod kątem właściwego zachowania się w przypadku zaczepki ze trony nieznajomej osoby. Uczniowie poznawali różnego rodzaju sytuacje i sposoby zaczepek przez nieznajomych. Zostali uwrażliwieni, by nigdy nic nie przyjmować od obcych oraz nie dać się nigdzie zapraszać  i nie wdawać w rozmowy.  Ufamy, iż pomoże im to uniknąć sytuacji, kiedy mogliby stać się ofiarami przemocy lub też przyjąć niebezpieczną substancję.

Wśród starszych uczniów zostały przeprowadzone przez pedagoga i psychologa szkolnego 90 minutowe warsztaty zapobiegające przemocy rówieśniczej. Uczniowie nabywali wiedzę oraz umiejętności rozpoznawania, reagowania, szukania i niesienia pomocy w przypadku przemocy wśród rówieśników.

Bardzo ważnym elementem działań w XIII Kampanii Białych Serc było pieczenie i rozprowadzanie ciasteczek – wykonane przez uczniów Szklonej Rady Wolontariatu. Część pieczenia i ozdabiania odbywała się w szkole, co było powodem świetnej zabawy i integracji grupy wolontaryjnej. Sprzedaż ciasteczek dostarczyła również wielu pozytywnych wrażeń a zebraną kwotę – 300 zł – wpłacono na konto Hospicjum Królowej Apostołów w Mławie. Nasi uczniowie co roku starają się pamiętać o chorych dzieciach. Także bardzo ważnym i kluczowym momentem akcji było uczestnictwo w Marszu Białych Serc. Uczniowie – przedstawiciele klas-  z przygotowanymi transparentami, których hasła wzywały do nieużywania narkotyków i wystrzegania się przemocy udali się - niestety ze względu na warunki pogodowe – w niedługą trasę w okolice szkoły. Ich postawa, białe serduszka i transparenty wskazywały na to, iż rozumieją szkodliwość substancji psychoaktywnych i przemocy.

Podsumowując – XIII Kampania Białych Serc w Szkole Podstawowej nr 4  przebiegła pod hasłem walki  z przemocą i narkotykami. Charakterystyczne w walce jest kreowanie właściwej postawy – od wiedzy, poprzez dokonywanie dobrych wyborów, wystrzeganie się zagrożeń, aż po pozytywne ukierunkowanie od uśmiechu począwszy a na pomocy potrzebującym skończywszy. Mamy nadzieję, iż działania przyniosą oczekiwane efekty. Opiekunami Szkolnej Rady Wolontariatu są nauczycielki SP4 w Skawinie Renata Mlostek oraz Dorota Guca.