• Odwiedziło nas: 1203251

Spotkanie historii z teraźniejszością

Spotkanie historii z teraźniejszością. Opieka Szkolnej Rady Wolontariatu SP4 nad pomnikami upamiętniającymi ważne osoby w Korabnikach.

Pamięć  o zmarłych, którzy byli znaczący dla naszego poczucia tożsamości lokalnej, jest niezwykle ważną cnotą jaką od lat staramy się rozwijać wśród naszych uczniów. W celu poszerzenia wspomnianej wyżej świadomości także i w tym roku udaliśmy się w miejsca upamiętniające ważne osoby związane z naszym regionem. Jednym z nich są dwa zabytkowe XIX-wieczne nagrobki dziedziców Korabnik: Maxymiliana Dzięgielowskiego (1886), Zofii Brudzewskiej (1890), która gościła w Korabnikach S.Wyspiańskiego. Znajdują się one na Cmentarzu Komunalnym. Drugim ważnym miejscem jest pomnik postawiony przez mieszkańców Skawiny dla upamiętnienia rodziny Głazów. Ludzie ci będąc mieszkańcami Skawiny ukrywali swe żydowskie pochodzenie. Jednak niemieccy okupanci wykryli to i z zimną krwią zamordowali całą rodzinę – dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Pomnik ten znajduje się nieopodal Rodzinnego Domu Dziecka „Dar Serca” w Skawinie przy ulicy Leśnej.

Szkolne Rada Wolontariatu działająca przy Samorządzie Uczniowskim SP4 przejęła zadanie opieki nad dwoma ważnymi miejscami. Kilkanaście uczniów bardzo chętnie podjęło inicjatywę pójścia na miejsca pamięci tych osób, uprzątnięcia, zapalenia zniczy, położenia kwiatów i krótkiej modlitwy według własnego odczucia. Ze względów pogodowych dnia 30 października nie udało się wszystkim chętnym wybrać i spełnić zaplanowane działania. Poszliśmy następnego dnia. Jednak przez wzgląd na inne zajęcia i lekcje w terminie wyjścia nie wszyscy z chętnych dali radę pójść we wtorek, dnia 31.10.2017r. Dlatego chciałabym wymienić tutaj także tych, którzy byli gotowi pójść dzień wcześniej. Byli to: Bobak Zosia; Bołoz Franek; Czopek Madzia; Jałoszyński Piotrek; Kania Weronika; Kolberg Ania; Ożóg Julitka; Pławecka Lila; Słota Franio; Walczak Zuzia; Nawara Ludwik. Ostatecznie wybrali się: Ludwik Nawara; Słota Franio; Bobak Zosia; Jałoszyński Piotr; Kopta Maciek; Kurowska Marta; Walczak Zuzia .

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim chętnym uczniom i Państwu Rodzicom, którzy wyrazili zgody na przyłączenie się ich dzieci do grona wolontariuszy. Dzięki Waszej dobrej woli możemy krzewić pamięć o ważnych ludziach i wydarzeniach. Podtrzymywanie pamięci i poznawanie historii jest ważnym elementem wychowania. Poszerza to świadomość tożsamości lokalnej i narodowej oraz zapobiega popełnianiu takich tragicznych błędów jak II wojna światowa. Musimy czuć tą odpowiedzialność za naszą społeczną przyszłość.

Koordynatorzy akcji Szkolnej Rady Wolontariatu:

Dorota Guca

Renata Mlostek