Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1203237
    • Do końca roku: 226 dni
    • Do wakacji: 33 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

Jesteś tutaj: Start / start /

W czwartek 9 listopada 2017 r. o godz. 16.00 w naszej szkole odbyła się już po raz dziewiąty Wieczornica Niepodległościowa, której towarzyszyło motto „…Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów…”. 

Swoją obecnością zaszczyciło uroczystość wielu szacownych gości, między innymi  reprezentujący Senatora RP Marka Pęka dyrektor biura Antoni Holik, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko, Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Witold Grabiec, Zastępca Przewodniczącego RM Ryszard Majdzik, Kierownik Wydziału Zdrowia i Edukacji Marek Marzec, Komenda NZH „Czerwony Mak” wraz z Seniorami harcerzami, Zarząd OSP Skawina II, przedstawiciele stowarzyszeń, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych i szkół, Rada Rodziców SP Nr 4, przyjaciele szkoły, którzy od lat towarzyszą uczniom w tej przejmującej dla wszystkich Polaków chwili.

Kiedy już zapełniła się sala gimnastyczna uczniowie z klasy 3c pod opieką wychowawczyni Beaty Muchy zagrali na flażoletach piękną pieśń „Płonie ognisko i szumią knieje”.

Dyrektor Anita Karczewska serdecznie przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość gości i wprowadziła w atmosferę tego patriotycznego święta. Część oficjalną uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Hymnu Skawiny”. Harcerze NZH „Czerwony Mak” odczytali Apel Pamięci, a kapelan ks. Zdzisław Budek odmówił modlitwę w intencji poległych za wolność Ojczyzny. Następnie uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pamiątkową tablicą upamiętniającą ważną dla korabnickiej społeczności postać Stanisława Klimasa.  Wielu zaproszonych gości w swoich mowach bardzo wyraźnie zaakcentowało słowo „patriotyzm” podkreślając, iż jest on wszechobecny w naszej szkole. Wolności nam Polakom nikt nie dał, nie przyszła sama. To my Polacy musieliśmy sobie ją wywalczyć przez lata, to ona powoli powstawała z naszej krwi w wielu krwawych zmaganiach. My wiemy, że walka o wolność była i jest wpisana w dusze wszystkich Polaków. My ją będziemy pielęgnować i nie pozwolimy już nigdy jej zabrać. Wolność dla nas podobnie jak dla naszych przodków będzie jak powietrze, jak woda do życia, jak najcenniejszy skarb. Zdajemy sobie sprawę, że wolność jest czymś najważniejszym w życiu wszystkich narodów, dlatego nauczyciele i uczniowie SP4 kultywują pamięć o „tych, którzy nam ją wywalczyli”. „Nie damy patriotyzmu odłożyć do muzealnej gabloty, bo nie jest to starodawne pojęcie. Patriotyzm to siła, życiodajna siła, która pulsuje w głębi wszystkich szlachetnych serc” – podkreślali uczniowie.

Punktem kulminacyjnym uroczystości była inscenizacja wg pięknego, wzruszającego autorskiego scenariusz przygotowanego przez nauczycielkę historii Renatę Gubałę. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas 4 - 7. Opiekę nad uroczystością objęli nauczyciele: Renata Gubała, Anna Popowicz, Anna Stekla, Paulina Zwierz i Paweł Żmuda, który wspólnie z chórem przygotował przepiękne pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej „Biały krzyż”, „Bartoszu, Bartoszu”, „Nie pamiętasz”, „Śpiewka 1920”, „W domu ojczystym” i wiele innych. Nad stroną techniczną czuwał Paweł Czajka.  

Gdy zgasły światła i zapalono świece na scenie pojawiła się uczennica Amelia Giemzik                        i słowami: „Liść opadł – jeden, drugi, klonowy, lipowy... Mój liść, twój liść, jego liść, liść listopadowy! Słuchaj więc i patrz! Z listopadowej opowieści ucz się trudnej sztuki miłości do Ojczyzny” przy podkładzie muzycznym „My serenade” Whitehall Mystery Orchestra wprowadziła wszystkich obecnych w uroczysty nastrój. Aleksandra Ziarko i Zuzanna Wójciak w pięknych słowach opowiedziały o walce Polaków o wolność. Na scenę kolejno wychodzili recytatorzy:  Oliwia Odziomek, Wiktoria Suder, Oliwier Pacułt, Igor Dusak, Lilianna Pławecka, Dominika Bularz i Natalia Rawiak, którzy przekładając kolejne karty księgi, wierszem przybliżyli historię naszego kraju od zaborów do odzyskania niepodległości. Laura Pławecka jako panna młoda i Kacper Paciorek jako poeta odegrali scenkę z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Dawid Sikora wcielił się w postać Tadeusza Kościuszki. Michał Ptaszyński odczytał akt abdykacji jako król Stanisław August Poniatowski, zagrał też kosyniera Bartosza oraz dziadka, który cierpliwie odpowiadał na pytania swojego wnuczka, którym przez chwilę był Jacek Kuczara. Kamila Królikowska, Marika Pachacz i Iga Wróblewska w przejmujący sposób zagrały wiedźmy, które dokonały podziału Polski targając mapę na trzy części. Na scenie pojawiła się postać jednego z twórców niepodległości Józefa Piłsudskiego, w postać którego już drugi rok wcielił się Jakub Pałka, uczeń klasy VIIa. W czasie uroczystości slajdy prezentacji zmieniały się, dopasowując do odpowiednich fragmentów akademii i tak obrazem, wierszem, piosenką i scenkami teatralnymi występujący uczniowie przepięknie przeprowadzili wszystkich przez meandry historii.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to przykład jednego z najpiękniejszych świąt narodowych i dało się to odczuć, gdyż na sali panował pełen powagi i refleksji nastrój,  a na twarzach wszystkich zebranych można było dostrzec pełne skupienie i chwilami nawet wzruszenie. Podkreślając działania szkoły Stowarzyszenie „Razemkowo” przekazało na ręce dyrektor szkoły  piękną lalę Patriotkę, która została wykonana w ramach realizacji projektu „Klinika lalek’

Współczesna szkoła realizuje misję wychowania uczniów w duchu umiłowania Małej Ojczyzny i szacunku dla dokonań kolejnych pokoleń. Umiłowanie ojczyzn,y to jak wskazywał Jan Paweł II umiłowanie historii własnego kraju, tradycji, języka, krajobrazów, a także umiłowanie dzieł wybitnych rodaków, literatury i sztuki. Umiłowanie tego, co ojczyste, nie tylko nas nie ogranicza, ale wręcz stanowi drzwi do spotkania się z innymi.

Po raz 9. realizując słowa Świętego Jana Pawła II otwarliśmy drzwi do historii, przeżywając w naszej szkole radość odradzającej się Polski. Każdego roku przeżywamy tę uroczystość inaczej i za każdym razem bardzo wyjątkowo”. – podsumowuje Anita Karczewska dyrektor szkoły.

Jednocześnie dyrektor szkoły dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji przedsięwzięcia:  nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom uczniów, Kapelanowi NZH „Czerwony Mak” ks. Zdzisławowi Budkowi, Senatorowi Markowi Pękowi, Dyrektorowi Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Januszowi Bysina, OSP Skawina II, Komendantowi NZH „Czerwony Mak” Kazimierzowi Dymanusowi, Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie, Radzie Rodziców SP 4 w Skawinie.

Ta szczególna żywa lekcja historii wpisuje się w działania podejmowane przez skawińską „Czwórkę” w ramach „Roku dla Niepodległej” ogłoszonego przez Minister MEN Annę Zalewską.

Galeria zdjęć