• Odwiedziło nas: 1203209

Międzynarodowe Dni Tolerancji

W dniach 23, 24 i 27 listopada odbyły się w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Z tej okazji odwiedziła nas pani Nubia Iveth Rodriguez z Salwadoru, która opowiedziała o swoim kraju oraz przedstawiła prezentację multimedialną. Do tego spotkania przygotowali nas uczniowie Szkolnej Rady Wolontariatu. Dzieci opracowały i przedstawiły scenkę sytuacyjną, która przybliżyła nam tematykę tolerancji i akceptacji.

Nubia jest studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Papieskim  Jana Pawła II w Krakowie. Przyjechała do Polski dwa lata temu. Przez ten czas nauczyła się mówić po polsku oraz poznała naszą kulturę. Podczas spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z ciekawostkami na temat przyrody, historii, kultury oraz kuchni odległego Salwadoru, a także zobaczyły jak wygląda strój regionalny. Dzieci miały możliwość zadawania ciekawych pytań.

W drugiej części spotkania każda klasa przedstawiała wybrany region świata. Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami  z zaangażowaniem opracowywali  plakaty, prezentacje multimedialne, tańce, stroje regionalne, zdjęcia, a także prezentowali pamiątki i rekwizyty pochodzące z  prezentowanych krajów. Wystąpienia dzieci były barwne i bogate w interesujące treści dzięki czemu wszyscy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat odległych krajów. Prezentacje zakończył pyszny, słodki,  kukurydziany  poczęstunek wywodzący się wprost z tradycji kulinarnych Salwadoru.

Dzięki tym spotkaniom uczniowie doświadczyli bezpośredniego kontaktu z osobą o innej kulturze, wyglądzie i zwyczajach. To ciekawe doświadczenie pokazało im, iż kolor skóry czy odmienność kulturowa nie dzieli, a potrafi łączyć.

Koordynatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki SP4 w Skawinie Paulina Zwierz oraz Iwona Pąchalska. Śmiech