• Odwiedziło nas: 1203274

Ogród deszczowy w naszej szkole.

PROJEKT „SZKOŁY W SKAWINIE CHWYTAJĄ WODĘ”

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie SP 4 realizują projekt „Szkoły w Skawinie chwytają wodę” .Fundacja Sendzimira która wspiera projekty edukacyjne mające na celu poprawę środowiska lokalnego ,wspólnie z UMiG Skawina zorganizowała warsztaty dla uczniów naszej szkoły z budowy ogrodów deszczowych.

Podczas warsztatów uczniowie z koła ekologicznego z nauczycielem przyrody Barbarą Jelonek zapoznali się z informacjami o obiegu wody w Skawinie, znaczeniu retencji oraz roli roli roślin w oczyszczaniu wody deszczowej. Dużą atrakcją dla uczniów było tworzenie ogrodu deszczowego, sadzenie roślin.

Czym są ogrody deszczowe ?

-nasadzeniem roślin które usuwają zanieczyszczenia z wody deszczowej .Są to rośliny hydrofitowe .Ich korzenie lub kłącza zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej wody. Te rośliny to m.in.: turzyca sina kosaciec żółty ,tojeść rozesłana ,liliowiec ogrodowy , kosaciec syberyjski ,języczka pomarańczowa.

Korzyści które daje nam ogród deszczowy to :

-zatrzymanie na działce i oczyszczenie wody z dachu

-zagospodarowanie błotnistego terenu wokół szkoły

-poprawa mikroklimatu

A może uda się uczniom zachęcić mieszkańców Korabnik do tworzenia ogrodów deszczowych sprzyjających środowisku. To dopiero byłby sukces Mrugnięcie