Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1194891
    • Do końca roku: 238 dni
    • Do wakacji: 45 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

X Jubileuszowa Wieczornica Niepodległościowa.

Po raz dziesiąty patriotyczne serce Skawiny zabiło w Korabnikach. W czwartkowe popołudnie 8 listopada 2018 r. o godzinie 16.30 w naszej szkole czyli Szkole Podstawowej Nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie odbyło się wyjątkowe, jedyne i niepowtarzalne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości – Wieczornica poświęcona 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Słowami „Niepodległa, niepokorna, zawsze była, będzie, jest ” rozpoczęła się szczególna uroczystość odbywająca się w naszej „Czwórce” już po raz dziesiąty. Myślą przewodnią wydarzenia w tym roku były słowa Artura Oppmana „To, co przeżyło jedno pokolenie – drugie przerabia w sercu i pamięci…”.

W tym dniu świadkami żywej lekcji historii byli uczniowie, ich rodzice oraz grupa około 70 przybyłych gości, wśród których nie zabrakło dyrektora Biura Senatora Marka Pęka- Antoniego Holika, Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, Członka Zarządu Powiatu Krakowskiego Krzysztofa Gębali, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skawinie Witolda Grabca wraz z zastępcami Ewą Masłowską i Ryszardem Majdzikiem, I zastępcy BMiG Skawina Norberta Rzepisko, Komendy NZH „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino w Skawinie wraz z hm. Kazimierzem Dymanusem oraz Seniorami harcerzami, środowisk społecznościowych, a także dyrektorów i reprezentantów zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych i szkół, Prezydium Rady Rodziców SP Nr 4, przyjaciół szkoły, którzy zawsze z ogromną przyjemnością odwiedzają „korabiańską szkołę” w czasie tak wzniosłych momentów. W obecności sztandarów obecni oddali hołd Apelem Pamięci wygłoszonym przez harcerzy NZH „Czerwony Mak” oraz złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą Stanisławowi Klimasowi, mieszkańcowi Korabnik zamordowanemu przez NKWD w Ostaszkowie. Wzruszającą modlitwę słowami ks.Piotra Skargi SJ wygłosił ks. kanonik, hm. Kapelan NZH „Czerwony Mak” Zdzisław Budek.

W trakcie uroczystości nastąpiło szczególne wydarzenie związane z wręczeniem przez Piotra Ćwika Wojewodę Małopolskiego odznaczenia państwowego – Medalu „Pro Patria” .

Medal „Pro Patria” jest nadawany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych. Wśród osób wyróżnionych znalazła się dyrektor „Czwórki” Anita Karczewska, zasłużona w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Dyrektor dziękując podkreśliła wkład wszystkich, z którymi realizowała przez lata misję wychowania młodych pokoleń w duchu patriotycznym. Szczególne podziękowania trafiły na ręce ks. Zdzisława Budka, hm. Kazimierza Dymanusa, społeczności byłej Szkoły w Polance Hallera, Jadwigi Pierzchały, Renaty Gubały, Pawła Żmudy, Anny Popowicz, Stanisława Cinala i TPS, OSP Skawina II oraz Prezydium Rady Rodziców SP4 w Skawinie.

Udział uczniów w tej żywej lekcji historii to szacunek i wyraz miłości dla dziejów naszego narodu i historii. To wyraz współczesnego patriotyzmu” – podkreśla Renata Gubała autorka scenariusza części artystycznej. Widowisko rozpoczęło się wprowadzeniem widzów w nostalgiczny nastrój przez uczennice z klas najmłodszych etiudą taneczną „Wolność”. W części głównej wzięli udział uczniowie z klas 5 - 8. Opiekę nad uroczystością objęli nauczyciele: Renata Gubała, Anna Popowicz, Anna Stekla, Paulina Zwierz, Iwona Pąchalska, Sylwia Kondek i Paweł Żmuda, który wspólnie z chórem przygotował cudowne, wzruszające pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej „Niepodległość – trudne słowo”, „Matko moja ja wiem”, „Deszcze niespokojne”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Miejcie nadzieję” i wiele innych.

Gdy zgaszono światła i na sali nastał półmrok na scenie pojawili się brawurowo prowadzący uroczystość Aleksandra i Wojciech – uczniowie klasy 7a, którzy przy utworze „Nocturne No 20” Fryderyka Chopina podkreślili, „że niepodległość pochłonęła wiele ofiar i to dzisiaj należy pamiętać i hołd żołnierzom oddać, którzy życia swe złożyli, byśmy w wolnej Polsce żyli”. Należy zauważyć, że dla Oli i Wojtka był to wyjątkowy debiut konferansjerski. Na scenie pojawiła się jedna z najważniejszych postaci tamtych czasów, kiedy Polacy walczyli o wolność naszego kraju – Józef Piłsudski, w postać którego już po raz trzeci wcielił się Jakub – uczeń klasy 8a. Józef Piłsudski zwracał się do żołnierzy, aby wyruszyli na walkę o wolną Polskę.

Scenariusz Wieczornicy opierał się na postaciach żołnierzy, którzy wyruszali na front walczyć o Niepodległą i żegnali swoje matki, żony, siostry, córki i narzeczone. Żołnierze, którzy walczyli za Ojczyznę z ogromnym poświęceniem i bohaterstwem, to też żołnierz tęskniący za swoimi najbliższymi. Bojownicy Ci pisali wzruszające listy do swoich bliskich. Połączenie tych pięknych, pełnych tęsknoty, miłości i troski listy z przepiękną muzyką dało niezapomniane widowisko. U niejednego oglądającego przedstawienie pojawiła się w oku łezka, zaduma, a ich myśli powędrowały do żołnierzy, którzy walczyli o niepodległą Polskę. W postać żołnierzy wcielili się: Kacper (8a), Michał (7b), Michał (7b), Jacek (7b), Oliwier (6a) i Igor (6a). Matkę, żonę, córkę, siostrę i dziewczyny żołnierzy zagrały: Zofia (6a), Zuzanna (7b), Wiktoria (7a), Laura (5b), Oliwia (7a) oraz Zuzanna (6a). To była walka również pełna poświęcenia w ich codziennym trwaniu. Gabriela z kl.6a zagrała rolę opiekuńczego anioła.

Podkreśleniem tej pięknej uroczystości były słowa wypowiedziane przez wszystkich uczniów: „Polsko, kocham Cię”. Wspólne odśpiewanie roty i salwa biało-czerwona przygotowana przez Komendę NZH „Czerwony Mak” zwieńczyła zakończenie pięknego spotkania. Każdy
z zaproszonych gości otrzymał pamiątkowy medal upamiętniający X Jubileuszową Wieczornicę Niepodległościową.

Przeżyte chwile ukazują wspólny, wielki szacunek dla pokoleń walczących o wolną Polskę. Ukazują jak szlachetnie wychowywać Młodych żyjących w prawdzie, ceniących wolność, czyniących dobro, kierujących się miłością, dostrzegających piękno świata, rozwijających w sobie cnoty. Od lat jako szkoła realizujemy słowa św. JP II Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje. – podkreśla Anita Karczewska dyrektor SP 4 w Skawinie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:  http://www.sp4skawina.szkolnastrona.pl/index.php?p=m&idg=zt,143,144

Galeria zdjęć