• Odwiedziło nas: 1191540

Zmagania konkursowe najlepszych gminnych humanistów w SP4

Rozwikłanie zagadki nie wymaga zdolności twórczych. Do tego potrzebne jest umiłowanie prawdy.”- te słowa Agaty Christie towarzyszyły uczestnikom XV edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Skawinie. Konkurs ten skierowany jest od tego roku szkolnego do uczniów kl. 6, 7 i 8 szkoły podstawowej z terenu miasta i gminy Skawina. Mijająca edycja upłynęła pod hasłem „Tropiąc zagadki”.

Pierwszy etap odbył się w macierzystych szkołach 29 listopada 2018r. Razem z bohaterami lektur konkursowych podążaliśmy tropem przygód. Przemek i jego koledzy zaprosili nas do swojego Klubu Poszukiwaczy Przygód, Mieszko pokazał, jak być dzielnym „domowym” agentem, próbowaliśmy znaleźć znikającego kota Makawitego i odkryliśmy w Scoobym-Doo króla animowanych detektywów.

Po etapie szkolnym Komisja Konkursowa w składzie: p. Bożena Wrzoszczyk, p. Lucyna Bargiel-Łuszcz i p. Małgorzata Korona (polonistki SP4 w Skawinie), wyłoniła 24 finalistów, którzy spotkali się na terenie SP4 dnia 7 lutego 2019r., aby wziąć udział w finale konkursu. W II etapie znaleźli się przedstawiciele następujących szkół: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz szkół z Krzęcina, Zelczyny, Rzozowa, Borku Szlecheckiego i Wielkich Dróg.

W etapie finałowym poszukiwaliśmy prawdy. Za wzór posłużyli nam literaccy i prawdziwi detektywi. Z Sherlockiem Holmesem odkrywaliśmy zagadkę psa Baskerviillów, towarzyszyliśmy Herkulesowi Poirot w wykonywaniu dwunastu prac, z Augustem Dupin szukaliśmy skradzionego listu, a licencjonowany detektyw Bartosz Weremczuk wskazał nam, jakie cechy powinien posiadać człowiek pracujący w tym zawodzie.

Podczas Gali rozdania nagród, dnia 21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, wszyscy finaliści, nauczyciele, dyrektorzy szkół i zaproszeni goście spotkali się na terenie SP4 po raz ostatni, aby zakończyć polonistyczne zmagania. W związku z przypadającym jubileuszem, czyli XV edycją konkursu, szkołom – finalistkom wręczono pamiątkowe statuetki.

Laureatami tegorocznego Gminnego Konkursu Polonistycznego zostały:

Julia Płonka – 1miejsce (SP1 Skawina), Julia Jachymczyk – 2miejsce (SP Zelczyna), Klaudia Olszewska – 3miejsce (SP Zelczyna).

Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienia następującym uczniom: Julita Cerek, Julia Pazdro, Izabela Olszewska, Martyna Stopa (SP Zelczyna), Maria Marcinowska (SP1 Skawina), Radosław Adamus (SP Wielkie Drogi).

W roku szkolnym 2018/2019 odbyła się XV- jubileuszowa edycja Gminnego Konkursu Polonistycznego. Witając zgromadzonych dyrektor Anita Karczewska przypomniała krótką historię idei konkursu. Na przestrzeni lat konkurs ewaluował, zmieniała się jego forma i tematyka, podejmująca zagadnienia bliskie sercu dziecka. Oto jak z biegiem lat kształtowała się problematyka Gminnego Konkursu Polonistycznego.

I edycja 2002/2003 SP nr4 Skawina

II edycja 2003/2004 SP Zelczyna „W kręgu krakowskich legend

III edycja 2004/2005 SP nr 4 Skawina „Spacerem po Skawinie

IV edycja 2007/2008 SP nr4 Skawina „W poszukiwaniu tego, co niezwykłe

V edycja 2008/2009 „W kręgu legend o bogach i podań o bohaterach, czyli herosach dawnej Hellady”

VI edycja 2009/2010 „Przyjaźń”

VII edycja 2010/2011 „Przygoda”

VIII edycja 2011/2012 „Wyprawa”

IX edycja 2012/2013 „W krainie fantazji”

X edycja 2013/2014 „Skawina dawniej i dziś

XI edycja 2014/2015 „Obraz szkoły- ten daleki i ten sercu bliski”

XII edycja 2015/2016 „Tajemnice ukrytych skarbów”

XIII edycja 2016/2017 „W rodzinnym kręgu”

XIV edycja 2017/2018 „Bliżej natury

XV edycja 2018/2019 „Tropiąc zagadki”

Cieszy fakt, że co roku konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Tegorocznym finalistom gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu zdolności polonistycznych.