• Odwiedziło nas: 1202759

„Obiecuję być dobrym uczniem…” – relacja ze ślubowania w SP4 w Skawinie

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie są już pełnoprawnymi uczniami. 10 października 2019 roku odbyło się uroczyste „Pasowanie na ucznia”. To był wyjątkowy dzień.

Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkole.

Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę.

Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom

i nauczycielom” - takie przyrzeczenie składali pierwszoklasiści.
Zanim jednak najmłodsi uczniowie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zakłócić całą uroczystość i nie dopuścić uczniów do pasowania próbowała „Zła wróżka” w tej roli uczennica klasy VII a Zuzanna Wójciak. Na szczęście jej plany pokrzyżowała „Dobra wróżka” w którą wcieliła się Zofia Walczyńska z klasy VII a oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego tj. Kamila Królikowska oraz Dawid Sikora. Dzięki ich pomocy uroczystość mogła dalej przebiegać zgodnie z planem.

Świadkami tego wydarzenia oprócz rodziców, wychowawców klas i bliskich uczniów byli goście: Pierwszy Zastępca BMiG Witold Grabiec, Dyrektor biura Wicemarszałka Senatu Marka Pęka Antoni Holik, jednocześnie Radny Rady Miejskiej, Przewodniczący Rady Osiedla Korabniki Łukasz Martyna, Reprezentująca OSP Skawina II Agnieszka Lis, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Krystyna Droździewicz, reprezentujące Zarząd TPS w Skawinie Ewa Tarnopolska oraz Czesława Kopeć.

W uroczystości uczestniczył także Przewodniczący Rady Rodziców, jednocześnie Radny Rady Powiatu Rafał Szczypczyk.

W trakcie uroczystości zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie poprawnych odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań, w tym pytań o naszą Ojczyznę. Po zakończonej prezentacji w nagrodę uczniowie otrzymali dary od dobrej wróżki tj. dar mądrości, dar przyjaźni, dar pracowitości, dar życzliwości a zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty”.
Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonały dyrektor szkoły – Anita Karczewska oraz wicedyrektor - Bożena Wrzoszczyk. W ten sposób pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie.

Po ślubowaniu uczniów klasy 1 a i 1 b złożyli ślubowanie rodzice oraz nauczyciele.

W podziękowaniu za dokonanie aktu pasowania na ucznia, rodzice wręczyli pani dyrektor

i pani wicedyrektor naszej szkoły bukiety kwiatów, natomiast uczniowie klas I otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz upominki przygotowane przez rodziców.

Miłą niespodzianką okazały się pakieciki zeszytów skawińskich z magicznym ołówkiem Skawiniaka i Skawinianki wręczone przez Pana Burmistrza. Osobisty wkład w ten prezent miał Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie Czesław Gąsiorowski.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.