• Odwiedziło nas: 1193235

„Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie.”

Te słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego towarzyszyły uczestnikom XVI edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Skawinie. Konkurs ten skierowany jest do uczniów kl. 6, 7 i 8 szkoły podstawowej z terenu miasta i gminy Skawina. Mijająca edycja upłynęła pod hasłem „Miłość niejedno ma imię”.

Pierwszy etap odbył się w macierzystych szkołach 28 listopada 2019r. Razem z bohaterami lektur konkursowych „odkrywaliśmy miłość”. Oli i Łukaszowi, bohaterom „Pajączka na rowerze”, towarzyszyliśmy w długotrwałym procesie zrozumienia, że zakochali się w sobie. Kibicowaliśmy związkowi Jacka i Julki, bohaterów książki „Kiedy chodziłem z Julką Maj”, i z uśmiechem na ustach przypatrywaliśmy się licznym perypetiom „chodzenia” ze sobą. Za Wisławą Szymborską powtarzaliśmy, iż „nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”. Nuciliśmy z Piotrem Rubikiem słowa pieśni „Oblubienica i oblubieniec”.

Po etapie szkolnym Komisja Konkursowa w składzie: p.Bożena Wrzoszczyk, p.Lucyna Bargiel-Łuszcz, p.Małgorzata Jamrozik i p.Joanna Urbańska (polonistki SP4 w Skawinie), wyłoniła 26 finalistów, którzy spotkali się na terenie SP4 dnia 16 stycznia 2020r., aby wziąć udział w finale konkursu. W II etapie znaleźli się przedstawiciele następujących szkół: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 6, Zespołu Katolickich Szkół w Skawinie oraz szkół z Krzęcina, Zelczyny, Rzozowa, Borku Szlacheckiego, Wielkich Dróg i Kopanki.

W etapie finałowym pod hasłem „Na zawsze razem” wzruszaliśmy się tragiczną miłością Romea i Julii. Obserwowaliśmy, jak Hazel, bohaterka „Gwiazd naszych winy” walczy o miłość i życie ukochanego. Wysłuchaliśmy wołania o miłość Adama Asnyka. Snuliśmy filozoficzne rozważana na temat miłości. Nauczyliśmy się również karmić nasze serca, aby były zdrowe i szczęśliwe.

Podczas Gali rozdania nagród, dnia 20 lutego 2020r. wszyscy finaliści, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół spotkali się na terenie SP4 po raz ostatni, aby zakończyć polonistyczne zmagania. Uczniowie „czwórki” przygotowali krótki występ teatralno-wokalny nawiązujący to tematyki konkursu. Nagrodzono wszystkich finalistów, a laureatami tegorocznego Gminnego Konkursu Polonistycznego zostali:

Julia Płonka – 1miejsce (SP1 Skawina), Radosław Wcisło – 2 miejsce (SP1 Skawina), Aleksandra Kotula – 3 miejsce (SP Rzozów), Maria Niechaj – 3 miejsce (SP Zelczyna).

Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienia następującym uczniom: Oliwia Ptak (SP Borek Szlachecki), Michał Tyrka (SP Zelczyna), Katarzyna Dźwigał (SP Kopanka), Julia Kubas (SP Rzozów), Zofia Bobak (SP4 Skawina), Maja Sułdecka (SP6 Skawina), Maja Turek (SP3 Skawina).

Cieszymy się, że temat miłości, bliski każdemu człowiekowi, skłonił tak wielu młodych ludzi do podjęcia trudu wzięcia udziału w tym konkursie i przeczytania wielu lektur. Tegorocznym finalistom gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu zdolności polonistycznych.