Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1192578
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

Jesteś tutaj: Start / Pedagog szkolny / Do Apteczki

Do Apteczki

2. Do apteczki – Pamiętnik Dobrych Chwil lub Słoik Szczęścia.

Jak często łapiemy się na tym, że „stękamy”, narzekamy, marudzimy – „lubimy” opowiadać, jak to jest źle – na naszym podwórku, w mieście, kraju, na świecie…czasami można odnieść wrażenie, że trwa swoistego rodzaju pościg za komunikatami wskazującymi czyjeś błędy, niewłaściwe postawy, itp. A to wszystko zatruwa nasz mózg. Nie chodzi o to, żeby nie wiedzieć nic…..ale…..


- "Media nie tylko odzwierciedlają rzeczywistość, ale ją też tworzą. Im więcej i częściej powtarzane są informacje o koronawirusie - tym ważniejszym tematem się on nam wydaje. Z kolei im temat wydaje się ważniejszy - tym więcej o nim mówimy, nawzajem się strasząc... To ważny paradoks, z którym trudno sobie poradzić"– zauważa socjolog dr Helena Chmielewska-Szlajfer.

 

ale….mądrze zarządzajmy czasem poświęconym na trudne tematy. Patrzą na nas dzieci, słuchają i czerpią pogląd na świat. Spróbujmy pokazać im, że pomimo trudnego czasu, kierujemy nasz umysł i „serce” w pozytywnych kierunkach – ZARAŻAJMY OPTYMIZMEM.

 

Może w tym pomóc wykonanie w najprostszy sposób Pamiętnika Dobrych Chwil. Mały notesik lub kilka kartek spiętych razem. Kilka ozdób, rysunków- według koncepcji własnej, dziecka. Co wieczór skupiamy się nad POZYTYWNYM czasem w ciągu minionego dnia. Zapisujemy lub rysujemy, co dobrego nas dziś spotkało.

Lub Słoik Szczęścia. Pięknie ozdobiony, lub nie. Do niego co wieczór wrzucamy karteczkę z rysunkiem lub zdaniem, wypowiedzią – co w dniu dzisiejszym było dla mnie dobre, miłe, przyjemne.

Co nam to da? Po pierwsze – będziemy skupiać nasze myśli na dobrych, pozytywnych chwilach.

Po drugie – gdy sięgniemy do notesu lub słoika i poczytamy zgromadzony „materiał” na przykład z tygodnia – możemy naładować akumulatory optymizmu. W najgorszym razie – uzyskać pocieszenie ????.

Ps.1. Zachęcam rodziców do tworzenia własnych pamiętników ????

Ps.2. Przysyłajcie swoje wytwory (zewnętrzny obraz, okładka lub jeśli ktoś chce – część „zawartości”)– aby zarażać OPTYMIZMEM załączymy je na naszą stronę szkoły.

Adres: pedagogsp4$@onet.pl