• Odwiedziło nas: 1202982

AKCJA – „OZE - bus”

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie powierzył przeprowadzenie plenerowych akcji edukacyjnych zespołowi, jaki stanowią: Fundacja Klaster Czyste Powietrze wraz z Instytutem Zrównoważonej Energii „Miękinia”.

W roku szkolnym 2020/2021 zostaną zaprezentowane w klasach III-VIII w szkołach z terenu Gminy Skawina treści edukacyjne, dotyczące m.in.:

• paliw kopalnych, wpływu ich spalania na środowisko naturalne oraz człowieka (różnice pomiędzy paliwami, technologie spalania)

• zanieczyszczeń atmosfery (przyczyny, skutki, zjawisko smogu, możliwości zapobiegania, obowiązujące przepisy prawa w Polsce)

• odnawialnych źródeł energii (rodzaje, możliwości wykorzystania)

• energii w świecie przyszłości

Pierwszy etap tej akcji odbył się w naszej szkole16 października. Udział wzięli uczniowie klas 3b,4b.5a,6a,6b,7a,7b,7c. Następne spotkanie zaplanowano na miesiąc kwiecień-czerwiec 2021 r.

Podczas prezentacji wykorzystywane zostało mobilne laboratorium oraz namiot wystawowy z pomocami edukacyjnymi.

Naszą szkołę odwiedził bus z przyczepką w których znajdowały się kotły i odnawialne źródła energii. Prowadzący spotkanie opisali działanie instalacji oraz zaprezentowali różnice w jakości spalin między kotłem węglowym i pelletowym. W trakcie prezentacji przy pomocy sprzętu pomiarowego, przedstawili różnice w jakości spalin, w trakcie spalania w obu kotłach, omówili wpływ szkodliwych związków zawartych w spalinach na zdrowie ludzi.

Plenerowe akcje edukacyjne wykonywane są w ramach realizacji przez UMiG

w Skawinie kilku projektów, a przede wszystkimProjektu Zintegrowanego LIFE

w zakresie wdrażania Programu Ochrony Powietrza dla Województwa

Małopolskiego – Małopolska w Zdrowej Atmosferze.