• Odwiedziło nas: 1202682

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”

Czary mary, czyli….

Andrzejkowy wieczór wróżb

Ta tradycja słowiańska od zawsze naznaczona była dozą magii i dreszczykiem emocji i wiązała się z odprawianiem wróżb.

„Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie”

Właśnie w andrzejki młode panny gromadziły się, aby poznać swoją najbliższą przyszłość, szczególnie tą dotyczącą spraw sercowych. Młodzi kawalerowie chcący poznać swoją przyszłą partnerkę, zbierali się kilka dni wcześniej i urządzali swój własny wieczór wróżb - katarzynki. Z biegiem czasu andrzejki wchłonęły katarzynki i chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczynami. Repertuar wróżb był wtedy znacznie bogatszy niż dziś, a wiara w czary i możliwość wywróżenia przyszłości była traktowana bardzo poważnie.

Dziś uczestniczymy w andrzejkach głównie dla zabawy, ale poprzez nasz udział kultywujemy również tradycję naszych przodków, ocalając ją od zapomnienia, doświadczając podobnych emocji, które towarzyszyły naszym rodzicom, dziadkom…

Na tą niezwykłą okazję Samorząd Uczniowski opracował i udostępnił uczniom kilka opisanych wróżb andrzejkowych wraz z instrukcją ich odtworzenia w warunkach domowych. Wśród zabaw i wróżb andrzejkowych znalazło swe miejsce m.in: lanie wosku, poznanie imienia swojej przyszłej dziewczyny/chłopaka na podstawie przypisanej liczby/przebitego serca lub inicjału pierwszej litery odczytanej z ułożonej łupinki jabłka. Nie zabrakło również odczytywania przyszłości z „Księgi czarów” i na podstawie liczby oczek wyrzuconych na kostkach.

Mamy nadzieję, że wróżby przez nas przygotowane dostarczyły Wam wiele zabawy i pozytywnych emocji. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nich udział i przysłali zdjęcia.

A poniżej  na zdjęciach wróżby w Waszym wykonaniu: