• Odwiedziło nas: 1193748

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Przypominamy, że dziś czyli 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji.

W Hiszpanii Dzień Książki- 23 kwietnia - obchodzony jest od 1930 roku, a od 1964 we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. W 2016 roku Światową Stolicą Książki był Wrocław.

A jakie miasto jest Światową Stolicą Książki w 2021 roku? Stolica Gruzji Tbilisi.
(informacje zaczerpnięte ze strony Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – Wikipedia, wolna encyklopedia

W tym dniu pozdrawiam wszystkich czytelników biblioteki szkolnej i życzę miłych spotkań z ciekawą książką.

Anna Stekla- nauczyciel bibliotekarz