• Odwiedziło nas: 1193484

Złote szkoły NBP

Złote Szkoły NBP

W kwietniu uczniowie klas VI i VII naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w programie z zakresu edukacji ekonomicznej, promującym wiedzę z zakresu finansów osobistych, organizowanym przez Narodowy Bank Polski. W szkole zawiązała się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w skład której weszli: Amelia Wcisło, Oliwia Wróblewska, Emilia Torba, Michał Kapałka, Adam Konka, Michał Jamro. Koordynatorem programu w szkole była p. Alicja Krzypkowska przy współpracy z p. Sylwią Kondek. Zadaniem drużyny było zrealizować trzy zadania.

Pierwszym z nich była organizacja i udział w lekcji z ekonomią. Lekcja, którą poprowadziła p. Sylwia Kondek, odbyła się 15 kwietnia i była połączona z lekcją matematyki. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się podczas tej lekcji o tym, czym jest oszczędzanie, nauczyć się sposobu obliczania oprocentowania, a także poznać jakie funkcje pełnią banki komercyjne i Narodowy Bank Polski.

Drugie zadanie polegało na organizacji spotkania z ekspertem z zakresu finansów. Spotkanie, na które uczniowie zaprosili p. Marka Jurzca (eksperta z zakresu finansów, posiadającego licencję maklera) odbyło się 27 kwietnia. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się czym się różni oszczędzanie od inwestowania, a także o tym, w co warto inwestować w zależności od koniunktury w gospodarce
i wysokości posiadanego kapitału. Ponadto ekspert przybliżył obecnym czym są akcje i jakie rodzaje ryzyka są związane z inwestycjami na giełdzie.

Ostatnim zadaniem wieńczącym program była debata dotycząca finansów osobistych, która odbyła się 29 kwietnia. Gościem honorowym i uczestnikiem tej debaty była p. Anna Martuszewska (ekonomistka posiadająca doświadczenie w branży bankowej), która przybliżyła obecnym tematykę kredytów bankowych i zwróciła uwagę na to, o czym należy pamiętać zaciągając kredyt i na co zwrócić szczególną uwagę w dbałości o własne finanse osobiste. Uczniowie podczas debaty mieli okazję wykazać się już zdobytą wiedzą z zakresu ekonomii i inwestowania odpowiadając na pytania eksperta.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną wszystkie inicjatywy odbyły się zdalnie przy użyciu aplikacji Teams. Do udziału we wszystkich spotkaniach zostali zaproszeni uczniowie klas VI i VII.