• Odwiedziło nas: 1193495

Relacja z XVII edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego

„Ciemnego pokoju nie trzeba się bać,
bo w ciemnym pokoju czar może się stać”

Te słowa Ewy Szelburg-Zarembiny  towarzyszyły uczestnikom XVII edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Skawinie. Konkurs ten skierowany jest do uczniów kl. 6, 7 i 8 szkoły podstawowej z terenu miasta i gminy Skawina. Mijająca edycja upłynęła pod hasłem „Między światami”.

Tegoroczny konkurs przeprowadzany był w trudnych warunkach pandemii, w pustych szkołach, a niepewność czy w ogóle uda się go doprowadzić do końca towarzyszyła jego organizatorom. I tak pierwszy etap odbył się w macierzystych szkołach 28 stycznia 2021r. „Patrząc w niebo” przeżywaliśmy przygody bohaterów lektur konkursowych stworzone przez ich autorów: Radka Raka (Ajwenhoła), Stanisława Lema,  Moony Witcher; czytaliśmy poezję Wisławy Szymborskiej, ale i oglądaliśmy film „Gra Endera”.

Po etapie szkolnym Komisja Konkursowa w składzie: p. Lucyna Bargiel-Łuszcz,            p. Małgorzata Jamrozik i p. Honorata Liszka (polonistki SP4 w Skawinie), wyłoniła 25 finalistów, którzy ponownie w swoich szkołach przystąpili do II etapu konkursu 18 marca 2021r. W tym etapie znaleźli się przedstawiciele następujących szkół: Szkoły Podstawowej  nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz szkół z   Rzozowa, Borku Szlecheckiego, Wielkich Dróg, Kopanki, Jaśkowic i Woli Radziszowskiej. Tym razem trzymaliśmy się „Bliżej ziemi”, a pomagały nam w tym utwory Marcina Szczygielskiego, Brandona Mulla, Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana i tekst Grażyny Lewandowicz -Nosal.

Prace II etapu zostały sprawdzone przez Komisję Konkursową, która wyróżniła sześcioro uczestników, a pięcioro najlepszych zakwalifikowała do ścisłego finału w etapie III. Odbył się on 10 czerwca 2021r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie. Finaliści tym razem zaprezentowali swoje umiejętności oratorskie w przemówieniu, w którym mieli za zadanie zachęcić swoich rówieśników do czytania literatury fantastycznej, m.in. lektur konkursowych.

Tego samego dnia odbyła się również skromna Gala finałowa, w której uczestniczyli laureaci oraz uczniowie wyróżnieni wraz z dyrektorami i nauczycielami-opiekunami ze swoich szkół. Zaproszenie na finał przyjął także kierownik Wydziału Edukacji p. Marek Marzec. Po wystąpieniach finalistów został wyłoniony zwycięzca Gminnego Konkursu Polonistycznego. Finaliści i wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Oto lista laureatów:

I m. Zofia Holik (SP Wielkie Drogi)

II m. Natalia Łopata (SP Wola Radziszowska) i Zuzanna Dudziak (Rzozów)

III m. Anastazja Pazdan (SP1 Skawina) i Adam Lepiarz (SP4 Skawina)

Cieszymy się, że literatura fantastyczna stała się tak popularna w ostatnim czasie wśród dzieci i młodzieży. XVII edycja Gminnego Konkursu Polonistycznego dołożyła swoją cegiełkę do rozwoju zainteresowań czytelniczych młodych mieszkańców naszego miasta i gminy. Życzymy sobie, aby stała się mostem do fascynacji literaturą w ogóle.  A tegorocznym laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu zdolności polonistycznych.