• Odwiedziło nas: 1196432

Podsumowanie projektu "Mały Strażak"

Dnia 05.05.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Jestem mały, wiem więcej. Mały Strażak”, którego organizatorami była Ochotnicza Straż Pożarna w Skawinie: oddział OSP Skawina I oraz OSP Skawina II  Korabniki. Głównym celem, który przyświecał funkcjonariuszom Straży Pożarnej w trakcie zajęć z dziećmi, było kształtowanie u uczniów właściwych postaw w zakresie pomagania drugiemu człowiekowi i odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.  Strażaczki i strażacy podczas spotkań z uczniami klas trzecich naszej szkoły przekazywali im wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, zapoznawali także ze sprzętem pożarniczym.

W trakcie zajęć praktycznych funkcjonariusze Straży Pożarnej: Agnieszka Lis, Anna Szemraj, Natalia Gargosz oraz Kamil Osak, zwracali szczególną uwagę na podniesienie umiejętności uczniów w zakresie oceny stanu poszkodowanego, prawidłowego powiadamiania o zdarzeniach służby ratownicze, postępowaniu przy zadławieniach, skaleczeniach, dbania o swoje bezpieczeństwo w trakcie udzielania pomocy innym, a na fantomach prezentowali resuscytację krążeniowo-oddechową oraz korzystanie z defiblyratora AED. Prowadzący zajęcia dbali nie tylko o wiedzę i umiejętności uczniów, ale także o ich kondycję i sprawność fizyczną organizując uczniom różne zawody sportowe, tory przeszkód, które uczniowie musieli pokonać w umundurowaniu strażackim.W ramach zajęć z funkcjonariuszami Straży Pożarnej uczniowie klas trzecich mieli także możliwość z bliska obejrzeć wozy strażackie oraz  zapoznać się z wyposażeniem jednostki Straży Pożarnej- OSP Skawina II Korabniki- biorąc udział w wycieczce do remizy strażackiej. W spotkaniu podsumowującym projekt „Jestem mały, wiem więcej. Mały strażak” gośćmi honorowymi byli przedstawiciela Straży Pożarnej OSP Skawina I i OSP Skawina II Korabniki- Natalia Gargosz i Kamil Osak powitani przez  Dyrektor naszej szkoły Anitę Karczewską.  Przybyłym gościom uczniowie klas trzecich zaprezentowali program artystyczny o tematyce strażackiej  oraz  wiedzę i praktyczne umiejętności, które zdobyli w trakcie realizacji projektu. W nagrodę za udział w projekcie uczniowie otrzymali od strażaków personalizowane kubki z logo projektu, a strażacy podziękowania i kwiaty.Zapewne ten dzień pozostanie na długo w pamięci „ małych strażaków”, a wiedza i umiejętności zdobyte podczas realizacji projektu pozwolą im na niesienie pomocy poszkodowanym oraz radzeniu sobie z przeciwnościami losu.