Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1196258
    • Do końca roku: 236 dni
    • Do wakacji: 43 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

Lekcja matematyki w kl. 7a

Lekcja matematyki

Scenariusz lekcji matematyki prowadzonej w projekcie: Aktywna tablica

Autor: Sylwia Kondek – nauczyciel SP4 w Skawinie

Termin prowadzonych zajęć – 24 marca 2022 roku.

Dodatkowe informacje – sala 21, druga godzina lekcyjna.

1. Etap edukacyjny i klasa

·      Szkoła podstawowa - klasa VII

2. Przedmiot

·      matematyka

3. Temat zajęć:

Przykłady graniastosłupów.

4. Czas trwania zajęć

45 minut

5. Uzasadnienie wyboru tematu:

Temat zgodny z podstawą programową, bardzo ważny, gdyż spotykamy się z nim w życiu codziennym, ponadto pomaga rozwijać u uczniów wyobraźnię przestrzenną, z którą większość uczniów ma problemy.

6. Uzasadnienie zastosowania technologii

Rozwijanie u uczniów wyobraźni przestrzennej to trudny proces. Jedną z pomocy, które w nim pomagają to narzędzia TIK, a przede wszystkim filmiki zawierające animacje. Zadania interaktywne przyczynią się do zwiększenia aktywności uczniów i podniesienia efektywności nauczania.

7. Cel ogólny zajęć

Rozpoznawanie graniastosłupów, wyróżnianie ich spośród innych brył przestrzennych.

8. Cele szczegółowe zajęć

1. Uczeń wskazuje wśród graniastosłupów prostopadłościany i sześciany.

2. Uczeń zna pojęcia: graniastosłup prosty, prawidłowy.

3. Uczeń zna budowę graniastosłupa, potrafi określić liczbę wierzchołków, krawędzi i ścian.

4. Uczeń potrafi obliczyć sumę długości krawędzi graniastosłupa.

9. Metody i formy pracy

·      Dyskusja,

·      ćwiczenia praktyczne,

·      burza mózgów,

·      obserwacja,

·      lekcja prowadzona metodą cyklu Kolba.

10. Środki dydaktyczne

·      Komputer ze stałym łączem internetowym,

·      projektor,

·      Karty pracy z programu - Eduterapeutica = specjalne potrzeby edukacyjne,

·      zintegrowana platforma edukacyjna,

·      film na YouTube z portalu "Pi-stacja"

·      quiz utworzony na platformie "LearningApps",

·      gra interaktywna utworzona w aplikacji „ Wordwall”,

·      projekt utworzony w GeoGebra,

·      ankieta utworzona w google documents.

11. Wymagania w zakresie technologii

Nauczyciel pracuje z wykorzystaniem komputera szkolnego z dostępem do Internetu oraz projektora, uczniowie odpowiadają na pytania z ankiety za pomocą telefonu lub w domu na przesłany przez nauczyciela w teamsach link.

12. Przebieg zajęć

Czynności wstępne i organizacyjne

·      Przywitanie Pani Dyrektor i innych nauczycieli obserwujących lekcję,

·      sprawdzenie obecności.

Aktywność nr 1

Temat: Bryły wokół nas - doświadczenie

Czas trwania – 10 min

Opis aktywności

Wprowadzenie do tematu.

Nauczyciel rozdaje karty pracy – rozpoznawanie brył wydrukowane z programu Eduterapeutica, prosi o wykonanie zadania, następnie wyświetla kartę na tablicy multimedialnej i prosi wyznaczonych uczniów o odpowiedzi.

Pomoc: program – Eduterapeutica – specjalne potrzeby edukacyjne – Zakładka umiejętności matematyczne – dział prostopadłościan, graniastosłup prosty, wielościany foremne – karta pracy

Quiz sprawdzający wiedzę i doświadczenie uczniów na temat kształtu brył w tym rozróżnianie graniastosłupów. Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej quiz, a uczniowie klasyfikują bryły.

https://learningapps.org/3149298

Aktywność nr 2

Temat: Co wyróżnia graniastosłupy? - refleksja

Czas trwania – 7 min

Opis aktywności

Uczniowie odpowiadają na pytanie co wyróżnia graniastosłupy spośród innych brył, a następnie dopasowują odpowiednie elementy przestawione w zadaniu na tablicy interaktywnej.

 https://learningapps.org/11318564

Aktywność nr 3

Temat: Budowa i nazewnictwo graniastosłupów - teoria

Czas trwania – 10 min

Opis aktywności

Nauczyciel udostępnia fragment filmiku z platformy pistacja 7 – 9 min

https://www.youtube.com/watch?v=VBBz7MpLEFA

oraz wizualizację graniastosłupów w aplikacji GeoGebra, uczniowie podają nazwy graniastosłupów, liczbę ścian, wierzchołków oraz krawędzi.

https://www.geogebra.org/m/kgRBqV4V

Aktywność nr 4

Temat: Praktyka - wykonywanie zadań.

Czas trwania – 20 min

Opis aktywności

Nauczyciel wyświetla ćwiczenia zamieszczone na zintegrowanej platformie edukacyjnej 1-4,

7-8 i prosi wskazanych uczniów o odpowiedzi do zadań.

https://moje.zpe.gov.pl/a/anonymous/DbSKnVZKz/nXsStArt

Podsumowanie lekcji

Na zakończenie uczniowie wykonują przedstawiony na tablicy interaktywnej quiz.

https://wordwall.net/pl/resource/1121138/matematyka/graniastos%c5%82upy

13. Sposób ewaluacji zajęć 4 Uczniowie na swoich telefonach wypełniają udostępnioną przez nauczyciela ankietę

 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4MqaorM1hhGalQGwlwgt1zDC3IQ741GdSfjYLUTf2ccHglw/viewform?usp=sf_link