• Odwiedziło nas: 1203503

1057 Rocznica Chrztu Polski

14 kwietnia 2023 r. obchodzono w naszej szkole 1057 rocznicę przyjęcia chrztu przez Mieszka I. W tym dniu miała miejsce uroczysta akademia, na którą przybyli wszyscy uczniowie klas 1 – 8 wraz z całym gronem pedagogicznym. Uczniowie naszej szkoły przez chwilę cofnęli się do X wieku i wcielili się w postacie z tamtych czasów – byli Słowianie, wojowie, damy dworu i książęta.

Program artystyczny przybliżył wszystkim zebranym początki państwa polskiego i postać Mieszka I, tego który wprowadził Polaków w krąg państw chrześcijańskiej Europy. Narratorzy – uczennice klasy 6A: Kaja, Gabriela, Magdalena i Oliwia przedstawiły nam sytuację Polaków przed i po przyjęciu chrztu. A Szymon – uczeń 6A, wcielił się w postacie kronikarzy - Thietmara i Galla Anonima, którzy z wielką dokładnością opisali ówczesne dzieje.

Uczennice z klasy 5A, 6A, 8A i 8B zatańczyły przepiękny taniec słowiański. Julia z klasy 5B zaśpiewała piosenkę Sati Sauri „Wianeczek”, pod kierunkiem p. Pawła Żmudy.

W tym dniu zostały wręczone dyplomy i nagrody za konkursy plastyczne dla klas 1 – 3 „Mieszko I – twórca państwa polskiego” i dla klas 4 – 8 „Chrzest Polski w moich oczach”.

Wyniki konkursów:

Laureaci konkursu 1 – 3:

1 miejsce – Emilia Konopka 3a

1 miejsce – Blanka Nazim 3a

2 miejsce – Aleksandra Winczura z klasy 2A

3 miejsce – Laura Marcinkiewicz z klasy 2A

Laureaci konkursu 4 – 8:

1 miejsce – Odetta Ożóg z klasy 6B

2 miejsce – Iga Kowalec z klasy 6B

3 miejsce – Dawid Kowalec z klasy 8B

Wyróżnienie – Igor Smaciarz z klasy 6B

Została wręczona nagroda dla klasy 6B za wykonanie najciekawszej gazetki o Mieszku I i chrzcie Polski.

W każdej klasie 1 – 3 wychowawcy na zajęciach przybliżyli uczniom postać Mieszka I. natomiast w klasach starszych 4 – 8 nauczyciel historii przeprowadził lekcje o sytuacji państwa polskiego w X wieku.

Nad całością obchodów uroczystej akademii czuwała p. Renata Gubała – nauczyciel historii w naszej szkole.