Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1203494
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

XIV Wieczornica Niepodległościowa

XIV Wieczornica Niepodległościowa w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie

W kalendarzu Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie listopad jest miesiącem szczególnym, a to za sprawą pięknej uroczystości patriotycznej, jaką jest Wieczornica Niepodległościowa. W tym roku zgromadziła w czwartek 9 listopada 2023r. całą społeczność Szkoły oraz zaproszonych gości. Jej hasłem przewodnim były słowa: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”.

Swoją obecnością, jak co roku, uroczystość zaszczyciło wielu szanownych gości, między innymi Wicestarosta Powiatu Krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko, Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Witold Grabiec, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie Ewa Masłowska, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Ryszard Majdzik, Radni Rady Miejskiej w Skawinie Antoni Holik, Marek Spólnik, Dyrektor Biura Senatora RP Marka Pęka Michał Burda, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Magdalena Tylek, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu Tomasz Stawowy, Dyrektor Muzeum Regionalnego Czesław Gąsiorowski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji Powiatowej w Krakowie - Nadkomisarz Andrzej Górka, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Policji Powiatowej w Krakowie -Komisarz Andrzej Strózik, Komendant Straży Miejskiej w Skawinie Kazimierz Sasor, Komendant NZH „Czerwony Mak” Paweł Gruca wraz z Seniorami harcerzami, Zarząd OSP Skawina II Leszek Maj oraz Janusz Urban, przedstawiciele Stowarzyszeń, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych i szkół z terenu Gminy, Rodzina Stanisława Klimasa, Rada Rodziców SP4 z przewodniczącym Rafałem Szczypczykiem, przyjaciele szkoły, którzy od lat towarzyszą uczniom w tych podniosłych chwilach.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Dyrektor Szkoły Bożena Wrzoszczyk wraz z Wicedyrektor Szkoły Lucyną Bargiel-Łuszcz powitała zgromadzonych gości oraz wprowadziła wszystkich w atmosferę tego święta. Na koniec przemówienia przytoczyła słowa Felicite Robert de Lamennais: „Przeszłość jest jak lampa umieszczona u wejścia do przyszłości. Nie wolno nam o tym zapomnieć.” Następnie niektórzy z zaproszonych gości zabrali głos, szczególnie dziękując społeczności SP4 za kultywowanie tradycji patriotycznych i pamięci o Matce Ojczyźnie. Komendant harcerzy NZH „Czerwony Mak” odczytał Apel Pamięci, natomiast ksiądz Proboszcz Andrzej Lichosyt odmówił modlitwę
w intencji poległych w obronie Ojczyzny oraz w intencji śp. Dyrektor Szkoły Anity Karczewskiej, która była inicjatorką Wieczornicy w SP4. Kolejnym punktem wydarzenia było złożenie kwiatów przez Dyrekcję Szkoły, uczniów oraz zaproszonych gości przed tablicą upamiętniającą postać Stanisława Klimasa.

Drugą częścią uroczystości stanowiły występy artystyczne uczniów SP4, którzy przedstawili ciekawy spektakl traktujący o losach Ojczyzny od I rozbioru, aż do roku 1918, w którym to Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Prezentowane wydarzenia rozgrywały się w półmroku, w przepięknej scenerii parku. Miejsce to było niemym świadkiem dylematów szlachciców, rozważań młodych Polaków, trudnych wyborów powstańców, czy wzruszających pożegnań matek z synami-żołnierzami, którzy zmuszeni byli opuścić dom rodzinny oraz ukochaną Ojczyznę. Prezentowane sceny przeplatały występy muzyczne najmłodszych uczniów, którzy pod kierunkiem Doroty Pachel zaprezentowali m.in. piosenki „Co to jest niepodległość?”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”. Uczniowie klas 2-6, pod kierunkiem Sylwii Kondek i Beaty Muchy, pokazali niezwykle wymowne układy taneczne, w których widoczna była walka dobra ze złem, a także walka o wolność, która ostatecznie wygrała, czego symbolem była wyniesiona na wyżyny biało-czerwona flaga. Dopełnieniem części artystycznej był występ szkolnego chóru, pod kierunkiem nauczyciela muzyki Dawida Kawalera. Wszyscy uczestnicy Wieczornicy mogli wspólnie zaśpiewać patriotyczne pieśni takie jak: „My Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Rota” czy współczesny utwór muzyczny „Kocham wolność”.

Na zakończenie Dyrektor Szkoły złożyła podziękowanie pomysłodawczyni części artystycznej- Renacie Gubale, która z pomocą nauczycielek Anny Dovnar, Anny Popowicz i Anny Stekli przygotowała to piękne widowisko. Słowa wdzięczności skierowała również do Rodziców na ręce Prezydium Rady Rodziców: Jacka Barana, Eweliny Bochenek, Ilony Szklarskiej oraz do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia.

XIV Wieczornica Niepodległościowa pozostawia po sobie ważną myśl, wypowiedzianą przez jedną z postaci widowiska: „Na całe życie, które wziąłem z Ciebie, cały do Ciebie Ojczyzno należę”.



Galeria zdjęć